Stojąc przed zakupem fotelika samochodowego dla swojej pociechy zapewne większość z nas spotkała się z pojęciem testów bezpieczeństwa, którym są one poddawane. W testach tych urządzenia otrzymują ogólną ocenę oraz cząstkowe. Co wchodzi w skład końcowej noty? Jak takie testy się odbywają? Jak prawidłowo odczytywać rankingi?
Dorosły człowiek podróżuje samochodem korzystając jedynie z fotela i pasów bezpieczeństwa, jakie znajdują się na wyposażeniu auta. Taki podstawowy zestaw jest w stanie zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku dzieci, dlatego też, aby one bezpiecznie mogły podróżować potrzebne są foteliki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale kiedy mówimy o tych, które mają zapewnić bezpieczeństwo, musi to zostać potwierdzone odpowiednimi testami. Najpopularniejszymi a zarazem najbardziej wiarygodnymi testami fotelików dziecięcych jest szwedzki Test Plus oraz niemiecki test ADAC.
ADAC, a więc Allgemeiner Deutscher Automobil-Club to niemiecki automobilklub, który zrzesza ponad 19 milionów członków, w tym 1,5 miliona motocyklistów. Organizacja ta reprezentuje interesy właścicieli samochodów w Niemczech, ale przede wszystkim organizuje testy fotelików dziecięcych. Tym samym jest jedną z dwóch najważniejszych organizacji testujących te urządzenia w Europie.
Rodzicom pojęcie ADAC kojarzy się głównie z crashtestami oraz testami wytrzymałości fotelików dziecięcych. Ocena jaką dany model uzyskuje z takowych testów staje się poniekąd wyznacznikiem jego jakości. Jest to bardzo słuszne podejście, gdyż testy ADAC są wyjątkowo rygorystyczne i dokładne. Samo przejście testu nie jest równoznaczne z sukcesem, gdyż każdy produkt uzyskuje z niego ocenę. Testy przeprowadzane są w dwóch rundach – wiosennej oraz jesiennej.
Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż ADAC bada jedynie foteliki dla dzieci, które są dostępne w oficjalnej sprzedaży na terenie Niemiec.
W teście ADAC foteliki dla noworodków zostają poddane ocenie w czterech kategoriach: bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie oraz czyszczenie. Brana pod uwagę jest również zawartość substancji szkodliwych znajdujących się w materiale, z którego został wykonany. Sprawdza również sposób przebiegu pasów bezpieczeństwa przez tułów dziecka oraz czy urządzenie da się stabilnie zamontować.
Rankingi to jedno z najbardziej obiektywnych i rzetelnych źródeł pod kątem bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla dzieci. Aby dobrze je rozczytać należy zwrócić uwagę na ocenę całościową, gdyż to ona jest podsumowaniem jakości urządzenia. Najlepsze foteliki to oczywiście takie, które posiadają najwyższe noty, jednak ocena 5 gwiazdek jest bardzo rzadko spotykana.
W przypadku, kiedy interesujący nas model wypada w testach miernie, warto zwrócić uwagę na oceny cząstkowe. Noty za bezpieczeństwo i komfort powinny wynosić najmniej 4, gdyż są to najważniejsze czynniki.
Ocena końcowa może nam posłużyć jako jedno z kryteriów wyboru fotelika.
Wystarczy na naszej stronie:
W roku 2022 mają nastąpić zmiany w zasadach testowania fotelików. Zwiększona ma zostać prędkość testowa zderzenia czołowego z 64km/h na 72km/h. Mówi się również o zmianie płyty podłogowej, na której przeprowadzane są crashtesty. Obecnie testy wykonywane były na płycie podłogowej samochodowy Volkswagen Golf VII. Ma ona zostać wymieniona na płytę z Volkswagena Polo z 2018 roku.