Zniżka na pierwszy zakup! %
61 415 27 51 info@boboking.pl zaloguj się koszyk (0)

Filtruj

Cena

Producent

Przedział wagowy dziecka

Ocena ADAC (bezpieczeństwo)

Mocowane Isofix

Przodem do kier. jazdy

Tyłem do kier. jazdy

Regulacja pozycji

Zagłówek z regulacją wysokości

Test plus

Fotel obrotowy

I-Size

Top Tether

Prowadnica Pasa Biodrowego

System Ochrony Bocznej

Wkładka Redukcyjna

 

Foteliki dziecięce

Zgodnie z polskim i europejskim prawem, dzieci do 12 roku życia lub 150 cm wzrostu, należy przewozić w fotelikach do samochodu. Pasażerowie w tym wieku mają zróżnicowane potrzeby, dlatego foteliki są podzielone na grupy wagowe. Trzeba jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem są modele z małym zakresem wagowym. Pierwszy fotelik dziecięcy powinien być z kategorii 0-13 kg, kolejny 0-18, 9-18 lub 0-25 kg. Trzeci model będzie odpowiedni dla dzieci od 15 do 36 kg. Foteliki do samochodu dedykowane dzieciom od pierwszych dni życia do 36 kg, nigdy nie będą tak dobrze dopasowane do potrzeb noworodków jak modele 0-13 kg.

Poniżej wyjaśniamy jaki powinien być dobry fotelik do samochodu i w jaki sposób go wybrać.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Foteliki do samochodu dzielimy na poniższe kategorie

  • Grupa 0 – pasażerowie poniżej 13 kg wagi, czyli do ok. 12-18 miesięcy
  1. W tej grupie wagowej mieszczą się pierwsze foteliki do samochodu dla niemowląt określane często jako nosidło lub kołyska.
  2. Modele z tego zakresu wagowego powinny mieć wewnętrzne pasy bezpieczeństwa – najlepiej 5-punktowe.
  3. Ważny jest kąt nachylenia oparcia. Właściwie wyprofilowany fotel nie obciąża delikatnego kręgosłupa noworodka. Optymalną pozycję zapewniają modele o kącie nachylenia pomiędzy pionem a plecami dziecka w zakresie 30-40 stopni.
  4. Prawo pozwala na podróżowanie dzieci do 15 miesiąca życia wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.
  • Grupa I – dzieci od 9 do 18 kg, czyli od ok. 8 miesięcy do 4 roku życia
  1. Foteliki z tego zakresu wagowego posiada dualny system montażu. W tym celu wykorzystuje się samochodowy pas i/lub Isofix.
  2. Dziecko zapina się wewnętrznymi pasami z fotelika.
  3. W tej kategorii wagowej foteliki występują w dwóch grupach - montowane przodem (FWF) lub tyłem do kierunku jazdy (RWF).
  4. Choć prawo tego nie wymaga, zaleca sie stosowanie fotelików RWF do 4 roku życia.
  • Grupa II – dzieci o wadze 15-36 kg, czyli od 4 do 12 roku życia
  1. Fotel z dzieckiem stabilizuje się pasem samochodowym, wewnętrzny pas nie jest potrzebny.
  2. Isofix jest dodatkowym sposobem montażu, który stailizuje fotel.
  3. Prowadnica pasa biodrowego lub SecureGuard zapewniają lepsze dopasowanie i zabezpieczają dziecko.
  4. W tej kategorii niezbędne są regulowane komponenty, które umożliwiają optymalne dopasowanie fotela do anatomii dziecka.

Fotelik dziecięcy na Isofix czy samochodowy pas bezpieczeństwa?

Foteliki do samochodu ze wszystkich grup wagowych można zainstalować przy pomocy tradycyjnego pasa samochodowego lub systemu Isofix. Pas samochodowy stabilizuje fotelik, ale trzeba każdorazowo poprawnie go napiąć i wyprostować, by dobrze pełnił swoją funkcję. Taki montaż zajmuje zazwyczaj kilka minut. Producenci często decydują się na wykorzystanie specjalnych prowadnic, by ułatwić bezbłędny montaż fotelika. Pomimo tych ułatwień błędny montaż zdarza się nadal często.

System Isofix został zaprojektowany w celu wyeliminowania popularnych błędów montażowych. Dzięki specjalnym klamrom umieszczonym w foteliku lub bazie, a także w samochodzie pomiędzy oparciem a siedziskiem tylnej kanapy, fotelik łączy się bezpośrednio z ramą samochodu. Taki sposób montażu umożliwia bezbłędną instalację fotela, która trwa około minuty.

Warunkiem montażu fotelika przy pomocy systemu Isofix jest oczywiście posiadanie wbudowanego fabrycznie Isofixu w samochodzie.

Podróżowanie tyłem i przodem do kierunku jazdy

Obowiązujące prawo zobowiązuje rodziców dzieci do ukończenia 15 miesiąca życia do podróżowania wyłącznie tyłem do kierunku jazdy – RWF. Taka pozycja stanowi dodatkową ochronę dziecka. Podczas kolizji czołowej lub bocznej nadmierna energia „wbija dziecko” w oparcie fotelika. Dzięki temu delikatny kręgosłup oraz mięśnie szyi i główka są w mniejszym stopniu narażone na obrażenia. Właśnie z tego powodu podróżowanie tyłem do kierunku jazdy jest rekomendowane aż do 4 roku życia. Fotelik do samochodu RWF to obecnie najbezpieczniejsza pozycja w czasie jazdy dla małych dzieci.

Czym się kierować podczas wyboru fotelika samochodowego?

Dobry fotelik do auta posiada pozytywną ocenę za udział w teście bezpieczeństwa. Niezależne instytucje takie jak ADAC lub Test Plus, potwierdzają skuteczność systemów zastosowanych przez producenta. Dobry fotel powinien być wyprodukowany przez firmę z dużym doświadczeniem w tej branży. Najlepsze foteliki samochodowe są efektem wielu lat pracy ekspertów. Ważne jest także źródło zakupu. Fotelik do samochodu powinien pochodzić z legalnej dystrybucji od pewnego sprzedawcy.

Fotelik dziecięcy - najważniejsze zasady wyboru

  • sprawdzony producent i legalna dystrybucja gwarantują otrzymanie oryginalnego produktu,
  • najlepiej, aby pierwszy fotelik do samochodu był z kategorii 0-13 kg, drugi – 9-18, a trzeci – 15-36,
  • ważne jest, by wybrany model był zgodny z obowiązującą dyrektywą,
  • dobra ocena w niezależnych testach bezpieczeństwa potwierdza skuteczną ochronę pasażera,
  • foteliki do 18 kg wagi powinny mieć wewnętrzną, 5-punktową uprząż bezpieczeństwa,
  • dzieci do 4 roku życia powinny podróżować wyłącznie tyłem do kierunku jazdy,
  • przed zakupem fotelika z Isofix należy sprawdzić, czy auto posiada wbudowany zaczep Isofix,
  • szybko zdejmowana tapicerka w celu wyprania ułatwi utrzymanie fotelika w czystości.

Przemyślana decyzja o wyborze dziecięcego fotelika samochodowego, to bezpieczne podróże. Solidny i dobrze wyposażony model zapewni optymalną ochronę, a w sytuacjach krytycznych zminimalizuje negatywne skutki gwałtownego hamowania lub kolizji. Fotelik do samochodu to bez wątpienia jeden z najważniejszych zakupów i decyzji, jaką może podjąć rodzic tuż przed narodzinami dziecka. Właśnie dlatego trzeba ją podjąć z pełną świadomością i odpowiedzialnością.

wróć do góry