Zniżka na pierwszy zakup! %
61 415 27 51 info@boboking.pl zaloguj się koszyk (0)

Filtruj

Cena

Producent

Przedział wagowy dziecka

Ocena ADAC (bezpieczeństwo)

Mocowane Isofix

Przodem do kier. jazdy

Tyłem do kier. jazdy

Regulacja pozycji

Zagłówek z regulacją wysokości

Test plus

Fotel obrotowy

I-Size

Top Tether

Prowadnica Pasa Biodrowego

System Ochrony Bocznej

Wkładka Redukcyjna

 

Foteliki samochodowe 0-25 kg

Fotelik samochodowy 0-25 kg – fotelik po nosidełku samochodowym montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

Foteliki 0-25 kg należą do szerokiej grupy wagowej i są dedykowane dla dzieci do 25 kg. Jednak, jak w przypadku fotelików 0-18 kg, rekomendujemy, aby stosować fotelik 0-25 kg jako następny po nosidełku. Fotelik samochodowy 0-13 kg umożliwia lepsze dopasowanie kołyski do leżącego dziecka, ponadto przenoszenie dziecka w kołysce samochodowej jest wygodniejsze.

Wzrost i waga dziecka zmienia się bardzo szybko, dlatego częsta wymiana fotelika zapewnia lepsze dopasowanie i ochronę małego pasażera. Rekomendujemy używanie fotelików z trzech grup wagowych. Pierwszy fotelik to zakres wagowy od 0 do 13 kg, kolejny 0-18 kg lub 0-25 kg i ostatni 15-36 kg.

W dalszej części tekstu znajdziesz więcej informacji o fotelikach w przedziale 0-25 kg. Sprawdź jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy 0-25 kg, na co warto zwrócić uwagę, kupując fotelik 0-25 oraz jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas używania foteli 0-25 kg.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz fotelik samochodowy 0-25 kg?

 • Przepisy Unii Europejskiej nie nakazują jeszcze montażu tyłem do kierunku jazdy fotelika drugiego. Jednak przewożenie dzieci do 4 roku w fotelikach RWF jest najbezpieczniejsze. Część fotelików z zakresu 0-25 kg jest już przystosowana do montażu tyłem do kierunku jazdy, ale tylko do maksymalnej wagi dziecka 13 lub 18 kg. Jeżeli interesuje Cię fotelik samochodowy RWF do 25 kg, znajdziesz go w grupie wagowej 9-25 kg.

 • Eksperci rekomendują wybór fotelików z bazą montowanych tyłem do kierunku jazdy, ponieważ u dzieci mięśnie szyi nie są jeszcze w pełni rozwinięte i nie amortyzują nagłych szarpnięć oraz silnych wstrząsów. Przewożenie dzieci do 4 roku życia tyłem do kierunku jazdy zapewnia lepszą ochronę głowy i kręgosłupa.

 • U dzieci kości miednicy mocujące mięśnie są słabo zespolone, dlatego też mają problemy z utrzymaniem pionowej postawy. Ponadto dzieci nie mają jeszcze wykształconych kolców biodrowych, które utrzymują pas bezpieczeństwa w odpowiednim miejscu. Wymienione wyżej kwestie uniemożliwiają bezpieczne przewożenie dzieci zapiętych trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Stosowanie fotelików z grupy wagowej 0-25 kg umożliwia zapięcie dziecka w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które podczas kolizji nie spowodują dodatkowych obrażeń.

 • Rekomendowany jest wybór fotelików z małym zakresem wagowym. Foteliki z wąskiej grupy wagowej pozwalają na lepsze dopasowanie dziecka do siedziska, co znacznie podwyższa bezpieczeństwo podczas kolizji.

 • Foteliki 0-25 kg mogą być poddane przez producenta dobrowolnym testom zderzeniowym. Do najbardziej prestiżowych należą Test ADAC oraz szwedzki TEST PLUS (jest to rygorystyczny test przewidziany tylko dla fotelików RWF).

 • Nowe foteliki bardzo często są oznaczone jako I-size. Jest to nazwa normy europejskiej, która wprowadziła liczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa dzieci przewożonych samochodem. Obecnie I-size funkcjonuje równolegle z Europejską Normą Kontrolną ECE R44/04. Nowa norma promuje foteliki ISOFIX, foteliki RWF dla dzieci do 4 roku życia oraz dobieranie fotelika dopasowanego do wzrostu dziecka, a także boczne wzmocnienie skrzydeł zagłówka.

 • Większość fotelików można zamontować na trzy sposoby: przy pomocy pasów bezpieczeństwa znajdujących się w aucie, na system ISOFIX, czyli bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych pojazdu lub Top Tether, czyli ze specjalnymi pasami, które przypina się do punktów kotwiczeń znajdujących się za tylną kanapą. Najbezpieczniejszy montaż to wykorzystanie systemów Isofix i Top Tether.

Dobre foteliki 0-25 kg — jakie systemy bezpieczeństwa i funkcje posiada dobry fotelik?

Dobre foteliki samochodowe powinny być wyposażone w funkcje i systemy podnoszące bezpieczeństwo dziecka, do których zaliczamy:

 1. Obszerne, komfortowe siedzisko z regulacją do wzrostu dziecka.
 2. Możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 18 kg.
 3. Zintegrowana regulacja wysokości zagłówka z pozycją uprzęży bezpieczeństwa.
 4. Regulowany kąt nachylenia oparcia.
 5. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa (uprząż).
 6. System ochrony szyi.
 7. Wkładka redukcyjna dla niemowląt.
 8. Montaż na Isofix i Top tether
 9. Tapicerka wykonana z oddychającej tkaniny, łatwej do czyszczenia.

Foteliki 0-25 - najczęściej popełniane błędy

 • Źle dobrany fotelik do wzrostu dziecka (głowa wystaje nad zagłówek, zbyt małe siedzisko).
 • Montaż fotelika przodem do kierunku jazdy, który jest przystosowany do montażu tyłem.
 • Źle ustawiony kąt nachylenia oparcia powodujący dyskomfort i opadanie głowy.
 • Nieprawidłowy, niestabilny montaż fotelika (źle zapięte pasy, niewłaściwie zapięty Isofix lub Top Tether).
 • Luźno zapięte pasy, nieprawidłowa wysokość pasów (za niska pozycja pasów, za słabo naciągnięte).

W celu uniknięcia błędów podczas montażu i użytkowania fotelika 0-25 kg zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą lub do wizyty w naszym sklepie stacjonarnym. Nasi pracownicy z przyjemnością nauczą jak prawidłowo zamontować fotelik w aucie.

wróć do góry