Zniżka na pierwszy zakup! %
61 415 27 51 info@boboking.pl zaloguj się koszyk (0)

Filtruj

Cena

Producent

Przedział wagowy dziecka

Ocena ADAC (bezpieczeństwo)

Mocowane Isofix

Przodem do kier. jazdy

Tyłem do kier. jazdy

Regulacja pozycji

Zagłówek z regulacją wysokości

Test plus

Fotel obrotowy

I-Size

Top Tether

Prowadnica Pasa Biodrowego

System Ochrony Bocznej

Wkładka Redukcyjna

 

Fotelik samochodowy dla niemowlaka - foteliki od 0 kg

Jak wybrać najlepszy fotelik do samochodu dla dziecka

Fotelik samochodowy dla niemowlaka jest to pierwszy fotelik, który kupujemy dla dziecka najczęściej jeszcze przed narodzinami. Zalecamy przewożenie nowo narodzonych dzieci jedynie w fotelikach 0-13 kg. Pozostałe foteliki z grupy od 0 kg, czyli 0-18 kg, 0-25 kg i 0-36 kg są powinny być stosowane jako kolejne, po nosidełku.

Niektóre foteliki z przedziału 0-18, 0-25 i 0-36 kg można montować tyłem do kierunku jazdy do 18 kg, przy czym foteliki 0-25 kg i 0-36 kg, po osiągnięciu przez dziecko 18 kg, można zamontować przodem do kierunku jazdy, co jest bardzo wygodne. Jednak foteliki samochodowe dla niemowląt z mniejszym zakresem wagowym zapewniają większe bezpieczeństwo podczas wypadku. Dzieci bardzo szybko rosną, a częsta wymiana fotelików zapewnia lepsze dopasowanie i większe bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Rekomendujemy stosowanie trzech fotelików: nosidełka, fotelika z grupy 0-18, 9-18 lub 0-26, 9-25 i trzeciego fotela 15-36 kg.

W tekście poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne poszczególnych grup wagowych. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę kupując fotelik oraz przedstawiamy najpopularniejsze błędy podczas wyboru fotelika.

Filtruj
Porównaj produkty (0)

Jaki fotelik dla niemowlaka?

Fotelik samochodowy dla niemowląt 0-13 kg

Rekomendowany fotelik samochodowy dla niemowlaka to nosidełko samochodowe z zakresu 0-13 kg. Fotelik 0-13 kg jest dostosowany do anatomicznej budowy dziecka i umożliwia wygodne przenoszenie dziecka z samochodu do domu. Pierwsze foteliki to modele RWF, montowane tyłem do kierunku zgodnie z wymogami polskiego prawa. Przewożenie dzieci w fotelikach RWF zapewnia najlepszą ochronę podczas wypadku. Ponadto w pierwszym foteliku dziecko podróżuje w zalecanej pozycji leżącej, która nie obciąża kręgosłupa. Zobacz nasze fotele 0-13 kg.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka 0-18 kg

Fotelik 0-18 kg, mimo że nazwa informuje o możliwości stosowania już od narodzin, sugerujemy, aby wybrać na fotelik następny po nosidełku samochodowym. Jest to najlepszy fotelik dla niemowlaka, który już samodzielnie siedzi. Rekomendowany przez nas fotelik dla niemowlaka z grupy 0-18 kg jest RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy. Mimo że polskie prawo tego nie wymaga, zalecamy zawsze wybierać fotelik dla niemowląt i dzieci do 4 roku życia spośród modeli RWF. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy w większym stopniu chronią w czasie wypadku i ostrego hamowania. Zobacz nasze fotele 0-18 kg.

Fotelik niemowlęcy 0-25

Fotelik dla niemowlaka z zakresu 0-25 kg zalecamy stosować jako fotelik następny po nosidełku samochodowym. Niektóre modele są przystosowane do montażu tyłem do kierunku jazdy do 18 kg, czyli w najbezpieczniejszy sposób. Pamiętajmy, że fotelik z mniejszym zakresem wagowym zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wypadku. Z tego powodu foteliki 0-18 i 9-18 kg są najbezpieczniejsze jako drugi fotelik. Zobacz nasze foteliki 0-25 kg.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka z grupy 0-36 kg

Foteliki samochodowe z szerokiej grupy wagowej 0-36 kg są przystosowane i możemy montować je tyłem do kierunku jazdy, jednak do maksymalnej wagi dziecka 13 kg. Rekomendujemy jako pierwszy fotelik wybrać ten z grupy 0-13 kg. Fotele obrotowe są wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa chowane w foteliku, gdy dziecko przekroczy 18 kg oraz funkcje regulacji zagłówka i oparcia. Foteliki z zakresu 0-36 kg są mniej bezpieczne, ponieważ trudniej jest je dopasować do szybko zmieniającego się wzrostu dziecka. Zobacz nasze foteliki 0-36 kg.

Fotelik dla niemowlaka - najważniejsze funkcje i systemy

Foteliki od 0 kg powinny być wyposażone w liczne funkcje zapewniające bezpieczeństwo, do których należą:

  • Dwojaki montaż: na pasach samochodowych lub systemie ISOFIX. Ponadto foteliki z grupy 0-13 i 0-18 kg można montować na specjalnej bazie, która ułatwia montaż, wpinanie i wypinanie fotelika. Zalecamy montaż na bazie ISOFIX w autach, które posiadają ten system.
  • Regulowany zagłówek i oparcie umożliwiające lepsze dopasowanie fotelika do wzrostu dziecka.
  • Montaż tyłem do kierunku jazdy do 13 lub 18 kg.
  • Pięciopunktowa wewnętrzna uprząż bezpieczeństwa. W przypadku fotelików 0-36 chowana do fotelika, kiedy dziecko zaczyna korzystać z pasów bezpieczeństwa.

Fotelik niemowlęcy - najpopularniejsze błędy podczas wyboru i użytkowania

  1. Źle dobrane fotel do dziecka. Fotelik samochodowy powinien być wygodny i w największym stopniu dopasowany do wagi i wzrostu dziecka oraz jego cech szczególnych. Odpowiednio dopasowany fotelik do wzrostu dziecka zapewnia bezpieczeństwo podczas wypadku.
  2. Wybór fotelika 0-18, 0-25 lub 0-36 kg na pierwszy fotelik. Pierwszym fotelikiem powinno być nosidełko ze względu na najlepsze ułożenia ciała dziecka.
  3. Wybór fotelika z ISOFIX o dużej rozpiętości wagowej 0-36 kg, którego nie można dobrze dopasować do dziecka, przez co nie chroni dziecka w wystarczającym stopniu w czasie wypadku. Rekomendujemy wybór trzech fotelików 0-13, 0-18 lub 9-18 i 15-36 kg.
  4. Pałąk w nosidełku ustawiony w złej pozycji. Pałąk zawsze należy ustawiać zgodnie z instrukcją. W różnych modelach pałąk pełni inną funkcję podczas jazdy. Prawidłowe ułożenie pałąka w nosidełku ma realny wpływ na bezpieczeństwo.

Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą lub wizyty w sklepie stacjonarnym. Nasi specjaliści chętnie pomogą przy wyborze i pierwszym montażu fotelika.

wróć do góry