Zniżka na pierwszy zakup! %
61 415 27 51 info@boboking.pl zaloguj się koszyk (0)

Jaki wózek wybrać dla dziecka?

Pytanie „jaki wózek wybrać dla dziecka?” zadaje sobie wielu rodziców. Lepiej sprawdzi się wózek głęboki czy wózek wielofunkcyjny? Spacerówka trzykołowa czy czterokołowa? Czym się kierować podczas wyboru, aby wózek posłużył dziecku maksymalnie długo? Odpowiedzi na te pytania pomogą podjąć decyzję dotyczącą zakupu.

Wybór wózka dziecięcego nie jest prostą decyzją. Pierwsza wizyta w sklepie z akcesoriami dziecięcymi może wręcz przyprawić o ból głowy. Poniżej znajduje się kilka kluczowych cech, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie zakupu wózka dziecięcego.

1. Jaki wózek dla dziecka? - rodzaje

Jedną z decyzji, jaką muszą podjąć rodzice jeszcze przed narodzinami dziecka jest właśnie wybór idealnego wózka. Wówczas pada pierwsze zasadnicze pytanie – „Wózek głęboki i następnie spacerówka, czy od razu zestaw wielofunkcyjny?”.

Sama część głęboka wózka używana jest najkrócej, bo jedynie przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie większość rodziców wybiera się do sklepu, aby zakupić wózek spacerowy, który powinien posłużyć przez dłuższy czas. Do zestawu wielofunkcyjnego zaliczamy nie tylko gondolę i część spacerową, a niekiedy również fotelik samochodowy. Odpowiednio skompletowany zestaw powinien posłużyć dziecku, przez cały okres korzystania z wózka. Mogłoby się wydawać, że jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, jednak cena zestawów wielofunkcyjnych jest wysoka, przez co nieraz potrafi odstraszyć klientów.

Intensywna eksploatacja może sprawić, że będzie trzeba wózek 2w1 oddać do serwisu, a po upływie okresu gwarancyjnego, każda naprawa będzie pełnopłatna. Decydując się na oddzielny zakup wózka głębokiego i następnie spacerówki, rodzice mogą posiadać dwa produkty zupełnie różnych producentów. Każdy z nich będzie posiadał oddzielną gwarancję, a sam okres użytkowania z pewnością będzie krótszy.

Wózki w typie gondoli polecane są głównie osobom, które nie mają miejsca na przechowywanie części spacerowej, która nieużywana będzie leżała przez kilka miesięcy. Spacerówka kupiona osobno jest najczęściej mniejsza, niż ta występująca w zestawach wielofunkcyjnych. Wózki 2w1 polecane są również osobom, które spodziewają się dużego dziecka i mają obawy, że dość szybko wyrośnie z gondoli, bądź chcą mieć zakup wózka „z głowy” na dłuższy okres czasu.

2. Koła

Jednym z najważniejszych elementów każdego wózka dla niemowlaka są koła. Można je podzielić pod kilkoma bardzo istotnymi względami.

Tworzywo z jakiego zostały wykonane

 • Koła pompowane to bestseller wśród wózkowych kół. Charakteryzują się dużą elastycznością i doskonałą amortyzacją, co przekłada się na komfort jazdy podróżującego dziecka. Posiadają również swoje minusy – są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ich obsługa nie jest specjalnie skomplikowana lecz trzeba co jakiś czas sprawdzać czy nie ma potrzeby uzupełnić w nich powietrza.
 • Koła żelowe to nowość, która stosowana jest głównie w przypadku wózków wielofunkcyjnych. Swoim wyglądem przypominają koła pompowane, lecz są całkowicie bezobsługowe. Obecnie ich jedyną wadą jest cena, bowiem zarówno wózki dla dziewczynek jak i chłopców, które je posiadają są zdecydowanie droższe od innych modeli.
 • Koła piankowe najczęściej można spotkać w wózkach spacerowych. Wykonane zostały z pianki połączonej z kauczukiem, dzięki czemu są lekkie i bezobsługowe. Spacerówki posiadające koła piankowe mają słabą amortyzację, przez co dziecko bardziej odczuwa nierówności terenu.

Ilość kół

 • Pojedyncze – najczęściej spotykane pod postacią kół żelowych i pompowanych, a także czasem kół piankowych.
 • Podwójne – są to najczęściej koła wykonane z pianki. Zazwyczaj można je znaleźć na wyposażeniu wózków spacerowych dla dziewczynek i chłopców, zwłaszcza tych w typie parasolki. Ich zastosowanie jest często podyktowane konstrukcją wózka.
 • Trzy koła – występują w większości przypadków w wózkach przeznaczonych do uprawiania aktywności fizycznej takiej jak bieganie lub jazda na rolkach. W mniejszym stopniu pojawiają się w wózkach miejskich. Joggery charakteryzują się dobrą, miękką amortyzacją i łatwym manewrowaniem. Miejskie trzykołowce posiadają najczęściej piankowe koła i nieco twardszą amortyzację.
 • Cztery koła – większość dostępnych na rynku wózków wyposażona została w cztery koła.

Wielkość kół

 • Małe koła – mają średnicę około 15 centymetrów i występują w lekkich wózkach spacerowych. Wykonane są z plastiku, bądź pianki. Doskonale radzą sobie na płaskich powierzchniach, lecz nie nadają się na nierówne tereny.
 • Duże koła – ich średnica przekracza 15 centymetrów. Są wykonane najczęściej z pianki, gumy bądź gumy połączonej z żelem. Znajdują się na wyposażeniu wszystkich wózków wielofunkcyjnych i większości dużych spacerówek. Ich wielkość sprawia, że zazwyczaj doskonale sobie radzą w każdym terenie.

3. Regulacja rączki

Rączka w wózku dziecięcym jest regulowana w dwóch płaszczyznach. Pierwsza umożliwia ustawienie jej na odpowiedniej wysokości. Funkcja ta zdecydowanie ułatwia prowadzenie wózka rodzicom o różnym wzroście.

Druga płaszczyzna pozwala na ustawienie rączki z przodu lub tyłu wózka. Występuje jedynie w niektórych modelach.

4. Jaki wózek wybrać? Składany jedną ręką!

Aby złożyć gondole, a czasem również spacerówkę z zestawu wielofunkcyjnego, trzeba je najpierw odpiąć, gdyż składa się sam stelaż. Jeśli wózek został wyposażony w system szybkiego składania proces ten jest zdecydowanie łatwiejszy.

Rozglądając się za wymarzonym wózkiem warto w pierwszej kolejności zapoznać się z modelami wyposażonymi w funkcję składania jedną ręką. Jeśli wózek będzie przewożony w bagażniku samochodowym, dobrze też zwrócić uwagę, jakie po złożeniu osiąga wymiary. Niekiedy bagażnik auta nie ma dużej pojemności i aby zmieścił się w nim wózek konieczne jest zdjęcie kół – nie każdy model posiada taką możliwość.

5. Amortyzacja na koła i ramę

Amortyzacja wózka odpowiada za komfort dziecka podczas spaceru. To od niej zależy, czy dziecko podczas przejazdu po nierównościach się obudzi, czy będzie dalej beztrosko spać. W wózkach dziecięcych wyróżniamy trzy rodzaje amortyzacji:

 • Paskowa – skórzane amortyzatory nazywane są potoczne paskami – są ciche i dobrze sprawdzają się w przypadku cięższych modeli. Dzięki amortyzatorom na paskach możliwe jest bujanie wózkiem na boki, lecz z czasem pod wpływem użytkowania mogą się one rozciągać, w efekcie czego rama wózka zacznie powoli opadać. Amortyzacja ta poradzi sobie na nawierzchni każdego rodzaju.
 • Wahaczowa – amortyzatory wahaczowe znajdują się na ramie stelaża wózka, zaraz przy kołach. Podczas poruszania się konstrukcja ta delikatnie odchyla się od pionu, amortyzując wstrząsy i drgania. Niekiedy wahacze ukryte są w konstrukcji ramy. Amortyzatory wahaczowe najlepiej radzą sobie na równych powierzchniach, ponieważ ich spora sztywność sprawia, że dziecko zdecydowanie bardziej odczuwa nierówny teren.
 • Sprężynowa – za amortyzację wózka odpowiadają sprężyny, które zostały wmontowane w ramę wózka. Umożliwiają bujanie wózka, lecz wyłącznie w kierunku przód-tył. Ze względu na swoją twardość wózki z amortyzacją sprężynową polecane są na równe nawierzchnie, lecz zdarzają się modele, wyposażone w możliwość regulacji twardości zawieszenia. Jest to najczęściej spotykana amortyzacja, która wykorzystywana jest w wózkach na każdy teren. Możliwość regulacji pozwala na dopasowanie wózka do potrzeb i najczęściej odwiedzanego otoczenia.

6. Jaki wózek dla dziecka? Oczywiście regulowany!

Wózek powinien być komfortowy dla dziecka, dlatego tak ważna jest możliwość odpowiedniej regulacji. Z elementów wózka, które można wyregulować wyróżniamy:

 • Oparcie,
 • Podnóżek.

Wyregulowanie oparcia w gondoli pozwala lekko podnieść dziecko, tak aby mogło spokojnie podziwiać otaczający je świat. Regulacja oparcia w przypadku spacerówek dotyczy przede wszystkim możliwości jego rozłożenia. Spora część wózków została wyposażona w funkcję, która odpowiada za pozycję leżącą.

Regulacja podnóżka w wózku dotyczy wyłącznie spacerówki. Jest to przydatna funkcja zwłaszcza dla małych dzieci, która niweluje problem wiszących bezwładnie nóżek.

7. Wielkość budki

Jak wózek kupić? Oczywiście z dużą budką! Budka w wózku jest elementem, który osłania dziecko przed promieniami słońca. Część z dostępnych na rynku modeli wyposażona została w powiększaną budkę lub taką w rozmiarze XL.

8. Materiał tapicerki gondoli i siedziska

Intensywne użytkowanie wózka, przewożenie go w bagażniku samochodu, a niekiedy zwykły przypadek sprawia, że tapicerka ulega zabrudzeniu. Warto na etapie wyboru wziąć pod uwagę materiał z jakiego została wykonana tapicerka wózka. Materiały użyte do produkcji tapicerki powinny być łatwe w utrzymaniu w czystości.

Gondola wózka głębokiego nie powinna się brudzić, a wymagać jednie niewielkiej konserwacji. Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką pokrycie gondoli i budki, a obicie wewnętrzne i pokrycie materacyka odpiąć i wyprać w pralce. Większość producentów zaleca pranie ręczne bez wirowania, w temperaturze maksymalnie 30 stopni.

Spacerówka brudzi się o wiele bardziej. Za jej wygląd estetyczny odpowiedzialne w dużej mierze jest dziecko. Niewielkie zabrudzenia powinny zejść po zastosowaniu wody z detergentem. W przypadku większych plam najlepiej zdjąć tapicerkę wózka i ją uprać.

9. Hamulec bezpieczeństwa w wózku

Dobry wózek powinien być przede wszystkim bezpieczny i wyposażony w porządny hamulec bezpieczeństwa. Jego konstrukcja powinna pozwalać na blokadę obu kół znajdujących się w jednej osi. W wózkach z przekładaną rączką hamulec powinien znajdować się po obu stronach wózkach, aby można go było stosować niezależnie od kierunku prowadzenia.

 • Najczęstszym rozwiązaniem jest hamulec załączany i zwalniany za pomocą stopy. Występuje w większości wózków wielofunkcyjnych, ale także w spacerówkach.
 • Innym rozwiązaniem jest hamulec ręczny, który pojawia się najczęściej w przypadkach wózków do biegania. Blokowanie i zwalnianie hamulca następują przy użyciu dłoni.
 • Niektórzy z producentów stosują dodatkowe rozwiązanie zatrzymujące wózek – mowa o specjalnym pasku na nadgarstek zamocowanym na rączce wózka. Nie jest to co prawda hamulec, lecz pomaga zatrzymać wózek, gdy ten pojedzie za bardzo do przodu.

10. Jaki wózek dla dziecka? - Dodatki

Osoby decydujące się na zakup wózka wielofunkcyjnego powinny zwrócić uwagę czy do jego wyposażenia zalicza się m.in. torba na akcesoria dziecięce, okrycia na nóżki do gondoli i spacerówki i folia przeciwdeszczowa. Niekiedy producenci dodatkowo dorzucają do zestawu moskitierę, parasolkę do wózka, bądź mufkę.

Wózki spacerowe nie są już tak hojnie wyposażane przez producentów. Najczęściej wraz z nimi zyskuje się jedynie okrycie na nóżki i uchwyt na kubek.

Jak wózek wybrać? Dobór odpowiedniego wózka to czasochłonne zajęcie. Należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo dziecka oraz rodziców. Biorąc pod uwagę opisane wyżej cechy, można wybrać idealny wózek bez konieczności sprawdzania wielu stron internetowych.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij