Podstawka samochodowa dla dziecka to popularny zamiennik fotelika samochodowego, niestety nie jest równie bezpieczny, w związku z czym z jego produkcji wycofało się wiele marek. Testy zderzeniowe udowodniły, że – mimo homologacji – nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa młodym pasażerom w czasie podróży, a tym bardziej w razie ewentualnej kolizji. Wynika to z ubogiego wyposażenia, a także braku możliwości prawidłowego poprowadzenia pasów bezpieczeństwa. Dobry fotelik dziecięcy posiada wszystkie te elementy i właśnie dlatego zaleca się pozostanie przy nim jak najdłużej.
Przewożenie dzieci na podstawce zgodnie z polskim prawem jest dozwolone, jednak przepisy nie wskazują konkretnego wieku, wagi ani wzrostu, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce. Również w normach homologacji ECE R44/03 czy ECE R44/04 nie ma o tym mowy. Powszechnie znane wytyczne wynikają z faktu, że większość producentów podstawek w zaleceniach podaje wagę powyżej 15 kg lub wzrost ponad 135 cm.
Podobnie jak foteliki, również podstawki samochodowe muszą spełniać pewne minimalne wymagania, by zyskać homologację. Jednak są one znacznie niższe niż w przypadku fotelików dla dzieci z tej samej grupy wagowej. Istotne w ich przypadku jest bowiem jedynie boczne podparcie w obszarze miednicy. Nie ma natomiast żadnych wymagań w kwestii ochrony głowy czy górnej części ciała.
Mimo to podstawki samochodowe wciąż cieszą się zainteresowaniem i są wybierane przez rodziców bez względu na ich mankamenty czy brak jakichkolwiek systemów bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że są znacznie tańsze od fotelików samochodowych.
Podstawka samochodowa dla dziecka – czy warto kupić?
Koszt fotelika samochodowego jest oczywiście wyższy, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że zapewnia on jednocześnie znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Co więcej wystarczy kupić tani model fotelika, by zagwarantować dziecku większą ochronę niż w przypadku jazdy na podstawce samochodowej.
Zalecamy zatem kupowanie fotelika Isofix dopasowanego do dziecka na każdym etapie rozwoju. Najlepiej sprawdzą się te o małym zakresie wagowym.
Zanim zrezygnuje się z fotelika samochodowego o maksymalnej wadze 36 kg, warto przede wszystkim sprawdzić, czy model rzeczywiście jest dla młodego pasażera za ciasny. Być może za niewygodę odpowiada zbyt duża kurta zimowa. Jeśli jednak okaże się za mały, wciąż nie trzeba przesadzać dziecka na podstawkę. Istnieją bowiem modele z większym zakresem wagowym niż 36 kg, w których śmiało można wozić dziecko o wzroście nieprzekraczającym 150 cm.
Jeśli mimo powyższych informacji, zakup podstawki samochodowej wciąż wydaje się kuszący, warto decydować się na najlepsze modele dostępne na rynku.
Podczas wyboru podstawki samochodowej dla dziecka należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana, by nie łamała się w rękach. Dobrze, żeby posiadała miękkie wypełnienie chroniące biodra. Warto też sprawdzić, czy konkretny model podstawki zapewnia prawidłowe prowadzenie pasów. Chodzi tutaj zarówno o pas biodrowy, jak i barkowy. Najlepszy wybór będzie stanowiła podstawka samochodowa z systemem ISOFIX, którą przytwierdza się bezpośrednio do konstrukcji samochodu.
Wobec powyższego chyba nie ma wątpliwości, że wybór fotelika obrotowego to znacznie bardziej odpowiedzialny wybór, niż decyzja o zakupie podstawki samochodowej. Mimo to, jeśli ktoś już zamierza zdecydować się na nią, należy pamiętać, że musi być doskonale wykonana jedynie z materiałów najwyższej jakości. Dobrze też, by pochodziła z pewnego źródła i od sprawdzonego producenta. Kupowanie z drugiej ręki może okazać się nieopłacalne, a nawet niebezpieczne, gdyby w czasie kolizji okazało się, że produkt był już wcześniej uszkodzony.