Rodzice często zastanawiają się w jakim momencie życia dziecka można zrezygnować z używania fotelika samochodowego. Co mówią na ten temat przepisy? I jakie my mamy zdanie? W tym artykule dowiecie się, dlaczego stosowanie fotelików jest takie istotne, a także poznacie odpowiedź na pytanie, kiedy dzieci mogą przesiąść się na zwykły fotel samochodowy.
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, foteliki samochodowe należy stosować do momentu osiągnięcia przez dziecko 150 cm. W praktyce oznacza to, że mały pasażer, który nie posiada wymaganego wzrostu, powinien podróżować w foteliku.
Wyjątkiem od tych reguł są dwie sytuacje. Pierwsza to taka w której dziecko ze względu na masę i wzrost nie ma możliwości korzystania ze wszystkich fotelików dla dziecka dostępnych na rynku z tego przedziału wagowego, a do tego mierzy więcej niż 135 cm wzrostu. Wówczas może jeździć zapięte zwykłymi pasami na tylnym siedzeniu samochodu. Mimo, że zasada przewożenia dzieci poniżej 150 cm w wyżej wymienionej sytuacji dopuszczalna jest przez prawo, nie jest przez nas rekomendowana.
Druga wyjątkowa sytuacja która dopuszcza jazdę dziecka bez fotelika występuje wówczas gdy na tylnej kanapie siedzi trójka dzieci, a nie ma możliwości zainstalowania tam trzech modeli, to jedno z nich mające powyżej 3 lat może podróżować przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. Mimo wszystko takiego rozwiązania również nie polecamy.
Fotelik samochodowy nie jest używany tylko i wyłącznie ze względu na zbyt niski wzrost małego pasażera. Budowa ciała dziecka znacznie różni się od sylwetki dorosłego człowieka. Odpowiednio dobrany, pozwala na ochronę tych części ciała, które z powodu niepełnego rozwoju są u najmłodszych najbardziej narażone na uszkodzenie. Podróżowanie w odpowiednio dobranym fotelu dziecięcym zapewnia właściwą postawę i komfort podczas jazdy.
Sytuacja w, której dziecko osiągnęło już wymagane 150 cm wzrostu w bardzo wczesnym wieku, nie oznacza, że jest gotowe na podróżowanie bez fotelika samochodowego.
Jeśli nasze dziecko nadal bez problemu mieści się w foteliku do 36 kg i podróżowanie w nim nie wpływa negatywnie na komfort jego jazdy, nie przesadzajmy go na zwykłe siedzenie samochodu. Im dłużej będziemy korzystać z fotelika dla najmłodszych, tym bezpieczniej.
Nie rekomendujemy podróżowania dziecka w ten sposób. Podkładka nigdy nie zastąpi prawdziwego fotela samochodowego.
Wielu rodziców uważa, że przy krótkich trasach podstawka będzie najprostszym rozwiązaniem ponieważ nie zajmuje dużo miejsca, szybko można ją zamontować i przenieść z jednego auta do drugiego. Nic bardziej mylnego!
Prawda jest taka, że jedyne co daje podkładka to ochrona przed mandatem. Poza tym nie posiada żadnych zabezpieczeń takich jak: ochrona boczna, pasy pięciopunktowe czy ochrona głowy. Dodatkowo jest to produkt który, nie przeszedł żadnych testów bezpieczeństwa takich jak: ADAC czy niezależny test plus.