Zniżka na pierwszy zakup! %
61 415 27 51 info@boboking.pl zaloguj się koszyk (0)

Fotelik bez Isofix - PORADNIK oraz RANKING TOP5

Fotelik bez isofix - poradnik oraz RANKING TOP10

Fotelik samochodowy, bez względu na wiek dziecka, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wyposażony w liczne systemy chroniące, które mają za zadanie skutecznie zabezpieczać pasażera podczas podróży. Foteliki samochodowe montowane na
trzypunktowe pasy bezpieczeństwa stanowią skuteczny sposób ochrony dziecka podczas nagłej kolizji. Jeśli podczas wyboru konkretnego modelu, rodzic zwróci uwagę na najważniejsze aspekty, to dziecko w czasie jazdy będzie naprawdę bezpieczne.

Fotelik dopasowany do dziecka i do auta

Fotelik samochodowy zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziców i dziecka. Oprócz tego, że należy dobrać go do wagi pasażera, można też wziąć pod uwagę normę I-Size, gdzie wyznacznikiem jest wyłącznie wzrost użytkownika.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest dopasowanie fotelika dziecięcego do kształtu tylnej kanapy. Jeśli w montażu przeszkadza zagłówek w kanapie, należy go odwrócić, lub całkowicie zdemontować. Tutaj nie można wrzucić na przysłowiowy „luz”. Fotelik powinien niemal idealnie przylegać do oparcia w aucie. Im mniej przestrzeni, tym większa stabilność, bezpieczeństwo i komfort dziecka podczas podróży.

Instrukcja obsługi i wszystko jasne!

Jeśli fotelik pasuje do anatomicznej budowy dziecka, a swoją ergonomią dopasował się również do auta, należy wziąć pod lupę instrukcję obsługi i dokładnie zapoznać się z jej zawartością. Trzeba pamiętać, że tylko i wyłącznie poprawnie zamontowany fotelik samochodowy na pasy, jest gwarancją ochrony i bezpieczeństwa dziecka. Tutaj nie ma miejsca na błędy i naukę w czasie użytkowania. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy sprawdzić czy pas bezpieczeństwa się nie poluzował. Jeśli fotelik zostanie zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi, a pasy będą prawidłowo poprowadzone, fotelik będzie bezpieczny
na równi z tymi, które są wyposażone w system Isofix.

Baza przypinana na pasy

Do fotelika dla noworodka można również wybrać dedykowaną bazę mocowaną na pas bezpieczeństwa. Specjalne tunele ułatwią prawidłowe poprowadzenie pasa i skutecznie unieruchomią fotelik z dzieckiem. Taki system sprawdza się zwłaszcza podczas korzystania z nosidełka 0-13 kg, ale może również skutecznie ułatwić przenoszenie fotelika dla starszego dziecka, między samochodami. Baza skraca czas montażu fotelika jak również eliminuje większość popełnianych błędów.

Atesty i udział w testach zderzeniowych

Dobry fotelik na pasy powinien mieć niezbędne atesty i wyniki testów zderzeniowych. To bardzo ważny aspekt decydujący o ochronie dziecka podczas gwałtownego hamowania lub kolizji na drodze. Wyposażenie fotelika w system ochrony bocznej (ASP) będzie skutecznie chronił podczas kolizji bocznych. A wysoka nota w prestiżowym teście ADAC i szwedzkim Teście Plus dla RWF, da pewność, że poziom bezpieczeństwa jest naprawdę wysoki.

RWF – skuteczna ochrona dziecka

Badania w niezależnych laboratoriach pokazują, że jazda tyłem do kierunku jazdy skutecznie chroni dziecko podczas nagłych sytuacji na drodze. W Europie, tyłem do kierunku jazdy należy przewozić dzieci tylko do uzyskania wagi 13 kg. Pomimo braku obowiązku, rekomenduje się przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do ukończenia 4 roku życia. Niewykształcone jeszcze mięśnie szyi oraz kręgosłupa zasługują na szczególną ochronę. Podczas jazdy RWF siła uderzenia jest nawet trzykrotnie niższa, więc skutecznie odciąża wiotkie ciało dziecka.

Budżetowy i bezpieczny

Fotelik na pasach, może być równie dobrze wyposażony w systemy bezpieczeństwa, jak ten montowany na klamrach Isofix. Oprócz tego, może być również nieco tańszy. Oczywiście, jeśli chcemy korzystać z bazy montowanej na pasy bezpieczeństwa, to jej koszt często dorównuje cenie samego fotelika.

Pasy bezpieczeństwa skutecznie stabilizują fotelik

Reasumując, jeśli nie posiadamy auta wyposażonego w uchwyty do systemu Isofix, nie oznacza to, że dziecko będzie podczas podróży mniej bezpieczne. Wystarczy wybrać dobry fotelik samochodowy na pasy, skrupulatnie dokonać montażu zgodnego z instrukcją obsługi, a dziecko w czasie jazdy będzie miało solidną ochronę. Poniżej przedstawiamy pięć topowych modeli z grupy II, czyli dla dzieci o wadze 9-25 lub 9-18 kg.

Britax Romer Max-Way

Świetnym przykładem tego, że fotelik dla dziecka montowany na pasy może być bezpieczny jest model Max-Way popularnej firmy Britax Romer.

  • Ukończył on Test Plus z pozytywnym wynikiem.
  • Do tego dostał notę 4 w prestiżowym teście bezpieczeństwa ADAC.

Dzięki zastosowanym technikom i rozwiązaniom będzie rósł razem z dzieckiem. Pozwala na to między innymi wielostopniowe odchylanie oparcia, regulowany zagłówek, miękkie podkładki chroniące klatkę piersiową oraz brzuch, a także pasy bezpieczeństwa. Specjalna podpórka, blokada pasa oraz łatwo zatrzaskujący się dolny pas mocujący, to elementy czuwające nad
bezpieczeństwem dziecka. Zastosowanie takich rozwiązań przy jednoczesnym kompaktowym kształcie, który nie zajmuje strefy komfortu pozostałych pasażerów siedzących na tylnej kanapie w aucie, bez wątpienia zasługuje na szczególną uwagę.

A zatem Max-Way to przede wszystkim:
– podróż tyłem do kierunku jazdy do osiągnięcia wagi 25 kg,
– prosty montaż za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa lub dwupunktowego pasa biodrowego,
– zagłówek i pasy bezpieczeństwa z regulacją wysokości,
– optymalna ochrona w czasie zderzeń bocznych, dzięki miękkim i głębokim ściankom bocznym,
– podpórka i dolne paski mocujące, które zapewniają lepszą stabilizację,
– kompaktowy kształt pozwalający na większą przestrzeń dla nóg dziecka,
– możliwość wielopozycyjnego odchylania oparcia,
– łatwo zdejmowany pokrowiec.

Britax Romer Max-Way Plus

Fotelik Max-Way Plus jest montowany na 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Montaż ułatwiają prowadnice pasów bezpieczeństwa umocowane przy siedzisku. Dzięki wyposażeniu fotelika w dodatkową podpórkę, oraz dolne paski, fotelik jest stabilny i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dziecku w czasie podróży. Max-Way Plus to także komfortowe, ergonomiczne siedzisko, miękki zagłówek oraz ściany boczne.

Najważniejsze cechy fotelika Max-Way Plus to:
- wewnętrzna 5-punktowa uprząż bezpieczeństwa, która stanowi najlepszą ochronę dziecka,
- system SITC, co zapewnia ulepszoną ochronę w czasie bocznych kolizji,
- komfortowe, ergonomiczne siedzisko,
- miękki zagłówek i ściany boczne.

Britax Romer Multi-Tech III

Fotelik przystosowany do jazdy zarówno przodem jak i tyłem. Podczas transportu dziecka tyłem do kierunku jazdy należy wykorzystać dodatkową podpórkę stabilizacyjną i dolne paski. Taki montaż zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Do największych zalet tego fotelika dla dzieci w przedziale wagowym 9-25 kg zalicza się:
– technologię SITC,
głębokie ściany boczne stanowiące dodatkową ochronę,
miękka tapicerka, którą łatwo można zdemontować i wyprać w pralce,
– ochronne nakładki naramienne, które skutecznie ograniczają możliwość wysunięcia się dziecka z pasów podczas kolizji, a także skutecznie rozprowadzają siłę kolizji czołowej na ciele dziecka,
– regulowany zagłówek i 5-punktowe pasy bezpieczeństwa,
– możliwość ustawienia odpowiedniej szerokości siedziska, co zwiększa poczucie komfortu dziecka.

Klippan Century

Biorąc pod uwagę przedział wagowy 9-25 kg oraz sposób montażu, warto poświęcić czas na zapoznanie się z modelem Century fińskiej firmy Klippan. Model Century jest połączeniem gwarancji bezpieczeństwa z wysoką jakością zastosowanych materiałów. Klippan Century posiada certyfikat zaliczonego testu szwedzkiego instytutu badań Test Plus. To solidny i wyjątkowo bezpieczny fotelik.

Klippan Century w pigułce:
– kształt oraz wykorzystany poziom zabezpieczeń pozwalają na transport dziecka tyłem do kierunku jazdy, aż do górnej granicy wagowej (25 kg),
obszerne siedzisko obudowane wysokiej jakości pianką,
– miękkie otulinki umieszczone na pasach bezpieczeństwa,
regulowany kąt nachylenia oparcia,
– zagłówek ustawiany w płaszczyźnie góra – dół, co pozwala na idealne dopasowaniefotelika do wzrostu dziecka
– mocowanie fotelika z użyciem trzypunktowych pasów bezpieczeństwa,
– dodatkowe zabezpieczenie w postaci klamry kotwiczącej oraz regulowanej stopy,
– wypełniająca wkładka dla najmłodszych dzieci,
– w zestawie aż 8 wyjmowanych poduszek, które mają na celu idealne dopasowanie fotelika do anatomii dziecka,
– plamoodporna oraz łatwa w demontażu tapicerka z możliwością prania w pralce.

Britax Romer King II LS

Model ten pozwala na podróżowanie dzieci o wadze 9-18 kg, ale tylko przodem do kierunku jazdy. W porównaniu do poprzednich modeli, ma mniejszy zakres wagowy. A za tym idzie oczywiście lepsze dopasowanie budowy fotelika do anatomii dziecka. Dodatkowo, ten model został wyposażony we wskaźniki świetlne oraz dźwiękowe, które informują rodzica o
prawidłowym montażu fotelika na pasy. To duże ułatwienie oraz pewność, że fotelik został ustawiony zgodnie z instrukcją obsługi, więc stanowi skuteczną ochronę podczas podróży.

Innowacyjny King II LS został wyposażony w:
- zaawansowaną ochronę boczną i przednią,
- pozwala na jednoręczną regulację uprzęży.
-regulację kąta nachylenia oparcia, dzięki któremu drzemka dziecka będzie wyjątkowo wygodna,
- regulację 5-punktowych pasów wewnętrznych, która znajduje się z przodu fotelika, co znacznie ułatwia korzystanie z tej funkcji.

Fotelik Britax King II LS to bezpieczny i komfortowy model, który swobodnie można dopasować do potrzeb rosnącego dziecka.

Stojąc przed wyborem konkretnego modelu fotelika samochodowego, zawsze należy zwracać uwagę na powyższe aspekty. Sprawdzony producent, to pewny fotelik. Bez wątpienia kluczem do bezpieczeństwa pozostaje montaż fotelika. Bez względu na jego rodzaj, najważniejsza jest poprawność wykonanych czynności. Poświęcenie 60 minut na dogłębne zapoznanie się z zaleceniami producenta, może w krytycznej sytuacji na drodze, ochronić dziecko przed utratą zdrowia, a nawet życia. Tego poczucia odpowiedzialności nie można odłożyć na później.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij