Zniżka na pierwszy zakup! %
61 415 27 51 info@boboking.pl zaloguj się koszyk (0)

Jaki fotelik dla 7-latka? [Ranking 2022]

Jaki fotelik dla 7-latka? [Ranking 2020]

Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży jest priorytetem, dlatego wielu rodziców wybiera foteliki samochodowe sprawdzonych marek, które są jednocześnie droższe i polecane. Decyzja o zakupie odpowiedniego modelu dla starszaka powinna być dobrze przemyślana, aby nie wyrósł on z niego zbyt szybko.

Foteliki dziecięce można podzielić na kategorie ściśle związane z wagą i coraz częściej również wzrostem dziecka. Foteliki dla 7-latków znajdują się w dwóch grupach 15-36 kg oraz 9-36 kg. Dziecko korzystające z tego rodzaju fotelika jest większe, posiada inną budowę ciała niż niemowlak, a jego kości są zdecydowanie mocniejsze. Nie oznacza to jednak, że jego ciało nie jest narażone na urazy.

Warto tu wspomnieć, że w modelach przeznaczonych dla starszaków, dziecko trzeba zapiąć trzypunktowym pasem samochodowym, czyli tak samo jak osobę dorosłą. Poszczególne elementy szkieletu dziecka nie są tak twarde jak u dorosłych, w związku z czym dzieci w wieku szkolnym najczęściej narażone są na uszkodzenia czaszki i obrażenia wewnętrzne. U dzieci kości: kulszowa, biodrowa i łonowa nie są zrośnięte, a miednica nie posiada jeszcze odpowiednio wykształconych kolców biodrowych, które mogłyby zapobiec przesuwaniu się pasa i uciskowi organów wewnętrznych podczas wypadku. Nie bez znaczenie jest również fakt podwyższenia dziecka nieco do góry przy pomocy siedziska. Wszystkie te zabiegi mają zagwarantować i poprawić poziom bezpieczeństwa.

15-36 kg czy 9-36 kg – którą kategorię wagową wybrać?

Bez wątpienia lepszym wyborem jest fotelik dla dziecka w mniejszym zakresie wagowym. Jest on lepiej dopasowany do dziecka i według założeń producentów ma być przydatny przez maksymalnie 8 lat.

Foteliki 9-36 kg mają z założenia służyć dziecku przez jedenaście lat. Ten sam produkt, z odpowiednimi wkładkami, ma być dopasowany zarówno do rocznego dziecka, jak i 12-latka. Samo w sobie wydaje się to niemożliwe. Podobnie zresztą jest w przypadku daty ważności – fotelik ma służyć dziecku przez 11 lat, a jego data ważności wynosi 7 lat. Oczywiście produkt, może wyglądać rewelacyjnie, jednak materiały użyte do jego produkcji mogą się zużyć, przez co nie zapewnią dziecku należytej ochrony.

Decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być poprzedzona przymiarką fotelika do samochodu, w którym będzie zamocowany, ale także dziecka, które będzie jego użytkownikiem.

Cechy charakterystyczne foteli ostatniej kategorii wagowej:

 • Montowane wyłącznie przodem do kierunku jazdy,
 • Dziecko zapinane jest za pomocą pasa samochodowego,
 • Montaż za pomocą systemu Isofix, bądź pasów samochodowych (możliwość schowania zaczepów Isofix),
 • Brak funkcji spania.

Czym charakteryzują się dobre fotele samochodowe w kategorii 15-36 kg?

1. Prowadnice pasów

Podstawowym zadaniem fotelika 15-36 kg jest poprawne poprowadzenie pasów samochodowych po ciele dziecka, dlatego też porządne modele są wyposażone w szereg prowadnic. Pasy bezpieczeństwa są stworzone dla osób dorosłych – dzieci, które są niepoprawnie zapięte pasem podczas wypadku mogą doznać licznych urazów podbrzusza i uszkodzeń rdzenie kręgowego.

Prowadzenie pasa barkowego nie powinno sprawić poważnych problemów, gdyż wystarczy odpowiednio wyregulować zagłówek. Z o wiele większą uwagą należy przyjrzeć się prowadzeniu pasa biodrowego. Jego zadaniem jest przeniesienie ogromnych sił wypadkowych na wytrzymałe części ciała, a konkretnie miednicę. Dzieci nie maja wykształconych kolców biodrowych, które pomagają utrzymać pas biodrowy we właściwym miejscu, dlatego też każdy dobry fotelik 15-36 Isofix został wyposażony w prowadnice. Nie zawsze ową prowadnicą są podłokietniki, nie raz jest to specjalna szczelina pomiędzy siedziskiem, a oparciem, w którą należy wsunąć pas, a w innym przypadku za poprawne umiejscowienie pasa odpowiada dodatkowy uchwyt pomiędzy nogami.

2. Technologia SecureGuard

Marka Britax Romer w 2015 roku przedstawiła najnowszą technologię ochrony brzucha, jaką można stosować w fotelikach 15-36 kg w Europie. Jest to czwarty punkt mocowania w postaci pasa krokowego, którego zadaniem jest redukowanie nacisków i zapobieganie zsuwaniu się pasa bezpieczeństwa na brzuch, narządy wewnętrzne oraz kręgosłup lędźwiowy dziecka. Dzięki zastosowaniu tej technologii siły nacisku na brzuch i podbrzusze zostają zredukowane aż o 35%.

3. Osłony boczne

Pośród elementów fotelika dla 7-latka, które mają bardzo duże przełożenie na bezpieczeństwo dziecka znajdują się również osłony boczne. Gwarantują dziecku odpowiednią amortyzację i ochronę w sytuacji, kiedy dojdzie do zderzenia bocznego.

4. Regulacja zagłówka

Pod pojęciem regulacji zagłówka kryje się nie tylko ustawienie go na odpowiednią wysokość, gdyż tą funkcję posiadają wszystkie modele, ale również możliwość regulacji głębokości zagłówka. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, które ma zniwelować problem opadającej głowy podczas snu. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza podczas dalszych podróży.

W roku 2022 do grona najlepszych fotelików dla 7-latków zaliczają się:

1. Romer Kidfix III S

fotelik samochodowy Romer Kidfix III S

W produkcji modelu KIDFIX zostały wykorzystane najnowsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają chronić dziecko od samej głowy aż po biodra, zapewniając jednocześnie wysoki komfort podróży.

Mocne strony:

 • Montaż fotelika jest możliwy przy użyciu samochodowego pasa bezpieczeństwa oraz zaczepów Isofix,
 • Kidfix III S wyposażony został w nakładkę XP-PAD, która chroni kark i głowę dziecka,
 • SecureGuard jest czwartym punktem zaczepienia pasa – prawidłowo ustawia i utrzymuje pas bezpieczeństwa na kościach miednicy, nawet gdy dziecko w trakcie podróży zmienia pozycję,
 • System ochrony bocznej SICT pochłania siły uderzenia bocznego, przekierowując je do obudowy fotelika,
 • Regulowany zagłówek w kształcie litery V oraz szersze oparcie rosną wraz z dzieckiem, łatwo się do niego dopasowując,
 • Dłuższe siedzisko zapewnia bardziej komfortową pozycję,
 • Kidfix III S posiada wysokie oparcie, dzięki czemu dziecko w trakcie uderzenia ma chroniony cały korpus, a także głowę i kark,
 • Fotelik łatwo utrzymać w czystości, gdyż jego pokrowiec można zdjąć i swobodnie wyprać w pralce.

2. Cybex Solution Z i-fix

fotelik samochodowy Cybex Solution Z i-fix

Model Solution spełnia wszystkie potrzeby dziecka od 3 do 12 roku życia. Fotelik firmy Cybex został skonstruowany w sposób bezpieczny i komfortowy dla dziecka, na każdym etapie jego wzrostu. Ten fotelik Cybex pochodzi z kolekcji Platinium, co oznacza, że jest produktem premium, a do jego produkcji wykorzystano materiały najwyższej jakości.

Mocne strony:

 • Regulowany w 3 pozycjach zagłówek, zapobiega opadaniu głowy dziecka podczas snu,
 • Posiada wbudowane zaczepy ISOFIX, które można złożyć, a sam fotelik montować tradycyjnie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa,
 • Posiada automatyczną regulację wysokości i szerokości w aż 12 pozycjach,
 • L.S.P System Plus pełni funkcję ochronną przy zderzeniu bocznym i redukuje siły uderzenia o 25%,
 • Wentylowane siedzisko i oparcie pozwalają na swobodny przepływ powietrza nawet w trakcie upałów,
 • Regulowane oparcie idealnie dopasowuje się do siedzenia samochodowego.

3. Recaro Mako Elite

fotelik samochodowy Recaro Mako Elite

Wbudowany w zagłówek system audio umożliwia dziecku słuchanie muzyki lub bajek przy jednoczesnym utrzymywaniu głowy w chronionej części fotelika.

Mocne strony:

 • Zgodność z najnowszą normą bezpieczeństwa i-Size,
 • Możliwość zamocowania na dwa sposoby – za pomocą złączy Isofix oraz samochodowych pasów bezpieczeństwa,
 • Regulowany zagłówek łatwo dopasować do wzrostu dziecka,
 • Fotelik marki Recaro posiada wewnętrzne ochraniacze (Smart Protection Wings) na wysokości ramion, które zapewniają dziecku wygodę i bezpieczeństwo podczas podróży,
 • W zagłówku wbudowane zostały głośniki umożliwiające dzieciom słuchanie bajek oraz ulubionej muzyki,
 • Wentylowana skorupa fotelika zapewniająca komfortowe podróże nawet podczas upałów,
 • Wysuwany podnóżek dostosowuje się do wzrostu dziecka,
 • Zaawansowana ochrona boczna (ASP) – jej zadaniem jest zmniejszenie sił działających na dziecko podczas wypadku.

4. Diono Monterey 2 CXT

fotelik samochodowy Diono Monterey 2 CXT

Ten fotelik samochodowy Diono przeznaczony jest dla dzieci od 15 do 36 kg, a w Stanach Zjednoczonych może służyć do nawet 54 kg. Posiada regulowaną wysokość i szerokość, dzięki czemu dopasowuje się idealnie do rosnącego dziecka.

Mocne strony:

 • W testach zderzeniowych otrzymał ocenę 4 gwiazdek,
 • Monterey 2 CXT można zamocować do siedzenia za pomocą pasów samochodowych oraz złączy typu FIX i przedniego regulatora
 • Posiada 11-stopniową regulację wysokości,
 • Szerokość fotelika można regulować za pomocą pokrętła umieszczonego z tyłu,
 • Został wyposażony w funkcję umożliwiającą rozłożenia na płasko, która ułatwia przechowywanie nieużywanego fotelika,
 • Wydłużone siedzisko wykonano z amortyzującej pianki AirTekTM,
 • Osłony boczne pokryte są pianką EPS, która ma za zadanie pochłaniać energię.

5. Concord Transformer XT Plus

fotelik samochodowy Concord Transformer XT Plus

Concord Transformer wyposażony został w potrójny system ochrony fotelika oraz zamkniętą skorupę, zapewniając tym samym wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zderzenia bocznego. Transformer XT Plus dopasowuje się do rosnącego dziecka gwarantując mu najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Mocne strony:

 • W testach zderzeniowych ADAC przy mocowaniu na Isofix otrzymał 4 gwiazdki, a przy mocowaniu na pasy 3 gwiazdki,
 • System Variosize – siłowniki pneumatyczne znajdujące się w foteliku pozwalają wyregulować wysokość i szerokość za pomocą jednego przycisku,
 • System Twinfix, pomagający zapewnić stabilność fotelika i pochłaniać energię zderzenia za pomocą pneumatycznych siłowników,
 • Regulacja zagłówka wraz z regulacją szerokości ochraniaczy ramion,
 • System regulacji kąta fotelika Concord do pozycji spoczynkowej,
 • Górna prowadnica automatycznie blokuje barkową część pasa bezpieczeństwa.

6. Maxi-Cosi Kore Pro

fotelik samochodowy Maxi-Cosi Kore Pro

Fotel producenta Maxi-Cosi wyposażony został w duże, komfortowe siedzisko, w którym znajdują się specjalne czujniki Click Assists podświetlające klamrę i ułatwiające zapięcie pasa samochodowego.

Mocne strony:

 • Spełnia rygorystyczną normę i-Size,
 • Możliwość zamocowania zarówno za pomocą systemu Isofix oraz samochodowych pasów bezpieczeństwa,
 • Regulacja oparcia fotelika zapewnia dziecku pełen komfort,
 • Przy regulacji wysokości zagłówka automatycznie podnoszą i rozszerzają się ramiona fotelika, gwarantując dziecku odpowiednią ilość miejsca,
 • System SPS PLUS oraz system ochrony bocznej zwiększają bezpieczeństwo w przypadku zderzenia bocznego,
 • Fotelik wyposażono w system zapobiegający przegrzewaniu się dziecka w czasie jazdy.

7. Nuna AACE

fotelik samochodowy Nuna AACE

Marka Nuna tworząc AACE udowadnia, że możliwe jest pogodzenie bezpieczeństwa i komfortu wraz z ciekawym designem. Fotelik nie tylko jest bezpieczny i wygodny, ale i rośnie wraz z dzieckiem.

Mocne strony:

 • Otrzymał 4 gwiazdki w testach zderzeniowych ADAC,
 • Montaż wyłącznie za pomocą systemu Isofix,
 • System wzrostu 3D pozwala dopasować fotel do dziecka aż w 3 płaszczyznach – wysokość, szerokość, długość siedziska, przekładając się na wygodę i bezpieczeństwo dziecka niezależnie od jego wzrostu,
 • 3-stopniowa regulacja głębokości siedziska dopasowująca fotelik do długości kości udowej dziecka,
 • 11-stopniowa regulacja wysokości połączona z automatyczną regulacją szerokości,
 • Kapsuły SIP pełnią dodatkową ochronę przy bocznym zderzeniu,
 • Unikalny system wentylacji w siedzisku i oparciu.

8. GB Elian-fix

fotelik samochodowy GB Elian-fix

Produkt łączący bezpieczeństwo, design i rozwiązania zapewniające dziecku wysoki komfort podczas każdej podróży. Produkt firmy GB to fotelik ostatniej kategorii, który może posłużyć dziecku nawet do 12-ego roku życia.

Mocne strony:

 • Możliwość zamocowania za pomocą systemu Isofix bądź tradycyjnego pasa samochodowego,
 • Regulowany zagłówek i odchylane plecy gwarantują dziecku wygodny sen,
 • System wentylacji został umieszczony w siedzisku i oparciu – zapewnia prawidłowy przepływ powietrza,
 • 12 stopniowa regulacja szerokości oraz wysokości zagłówka pozwalają dopasować fotelik idealnie do sylwetki dziecka
 • Zintegrowany liniowy system ochrony bocznej (LSP) absorbuje energię podczas wypadku tym samym redukując siły działające na dziecko.

9. Concord Transformer Tech

fotelik samochodowy Concord Transformer Tech

Znana niemiecka marka Concord ciesząca się zaufaniem wielu rodziców stworzyła serię Transformers, która wyróżnia się pod względem bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu wielu możliwości regulacji, fotel rośnie wraz z dzieckiem zapewniając mu komfortowe warunki podróży.

Mocne strony:

 • Montowany za pomocą miękkiego zaczepu Isofix, bądź pasa samochodowego,
 • Zastosowano w nim trzy warstwy amortyzujące dla optymalnej ochrony przed uderzeniami bocznymi,
 • Wysokość zagłówka wraz z wysokością i szerokością ochraniaczy ramion można regulować w 20 pozycjach,
 • Wygodny i szeroki zagłówek zapewnia dobre warunki do odpoczynku czy drzemki,
 • Fotelik wykonano z materiałów absorbujących energię płynącą ze zderzenia.

10. BabySafe Saluki

fotelik samochodowy BabySafe Saluki

Model Saluki od firmy BabySafe został zaprojektowany tak, aby wiele jego funkcji dostosowywało się automatycznie do potrzeb dziecka. Wśród prezentowanych fotelików jest on najlżejszy, gdyż waży jedynie 5,5 kg.

Mocne strony:

 • Prosty montaż za pomocą zaczepów Isofix i pasa samochodowego,
 • Siedzisko fotelika rozpoznaje stopień pochylenia fotela samochodowego i dopasowuje się do niego,
 • Ustawienie wysokości zagłówka odbywa się poprzez wciśnięcie jednego przycisku,
 • Dodatkowa ochrona boczna SIP,
 • Głębokie ściany boczne i zagłówek,
 • Wysokie podłokietniki chroniące biodra dziecka,

Każdy z przedstawionych wyżej fotelików dziecięcych doskonale sprawdzi się u 7-latków. Wybór odpowiedniego modelu powinien opierać się na przymierzeniu go do dziecka oraz auta, w którym będzie zamocowany. Szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na kąt oparcia fotelika do kanapy samochodu – plecy fotelika muszą przylegać płasko do kanapy. Bardzo często w tym celu należy wyjąć, bądź odwrócić zagłówek. Jeśli nie jest to możliwe, a fotelik odstaje od kanapy warto rozejrzeć się za innym modelem.

9 na 10 z wymienionych wyżej modeli można zamocować w dwojaki sposób – przy pomocy systemu Isofix oraz tradycyjnych pasów samochodowych, dzięki czemu pasują również do samochodów nieco starszych, które nie zostały wyposażone w system Isofix.

wróć do góry
Strona korzysta z plików Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Zasady ich wykorzystania są opisane w naszym regulaminie. W każdej chwili możesz wyłączyć Cookies w swojej przeglądarce.

OK, zamknij